E-Devlet Harç Sorgulama Uygulaması Devreye Alındı


TAKBİS harç bilgilerine, e-devlet kapısı www.turkiye.gov.tr adresinden erişilen "Tapu Harçlarım" linki kullanılarak ulaşılabilir. Harç sorgulama uygulaması  taşınmaz sorgulama uygulamasından sonra TAKBİS tarafından sunulan ikinci e-devlet uygulamasıdır.
Bu sayede vatandaşlarımız ilgili tapu sicil müdürlüğüne gitmelerine gerek kalmadan tapu harçlarının detay bilgilerine (miktarı, ödeme yerleri vs.)  erişebilirler. Harç sorgulama uygulaması, vatandaşlarımızın tapu dairesinde daha az beklemeleri amacı ile geliştirilmiştir. Bu uygulamada tapu işleminin başlaması ile harç bilgilerinin hesaplanıp makbuzun çıktısının memurlarımız tarafından alınması aşamasına kadar geçen süre için beklemesini engellemektedir. Harç bilgilerinin e-devlet kapısından alınması ile ödeme süreci hızlanmaktadır.


Süreç Özeti
1
- Başvurunun yapılması >>> 2- Başvuru belgesinin alınması >>> 3- İşlemin tapu sicil müdürlüğünde başlaması >>> 4- İşlem içinde oluşan harç bilgilerinin e-devlet kapısına TAKBİS sisteminden otomatik gönderimi >>> 5- Vatandaşın e-devlet kapısından harç bilgisini öğrenmesi >>> 6- Banka veya vergi dairesine ödemeyi yapması >>> 7- Dekontun tapu dairesine teslimi >>> 8- İmza-Tapu Teslim işlemleri.

 The content already contains fallowing languages: